Filiz Çetin

Anasayfa »Filiz Çetin
Oyun terapileri ve Filial Terapi Filiz Çetin KimdirUzm. Psikolojik Danışman Filiz Çetin, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programını tamamladıktan sonra, 1999 yılında aynı üniversite ve bölümde “Çocuklarda Sosyal Beceriler” konusu üzerine hazırladığı tez ile uzmanlık derecesini aldı. 2000 yılından itibaren duygusal ve davranışsal sorunları olan çocuklar, ergenler ve aileleri ile çalışmaktadır. Ayrıca 0-6 yaş dönemi çocukların psikolojik gelişim takibini yapmaktadır. 

Kurucusu olduğu danışmanlık merkezinde çocuk ve ailelerle yaptığı çalışmalarda başlıca oyun terapisi, filial terapi, EMDR ve kinestetik hikaye anlatma ve aile danışmanlığı yöntemlerini kullanmaktadır.

Araştırmadan Uygulamaya Çocuklarda Sosyal Beceriler ve Grup Eğitimi” kitabının yazarlarındandır. 2003 yılında bu çalışması YÖRET Vakfı tarafından ödüllendirildi. Diğer yayınları arasında oyun terapisti ve filial terapist Dr. Rise VanFleet’in “A Parent’s Handbook of Filial Therapy” adlı kitabının Türkçe çevirisi “Anne Babalar için Filial Oyun Terapisi El Kitabı” bulunmaktadır. Aynı yazarın Apamer Yayın'dan çıkan "Çocuk Merkezli Oyun Terapisi" ve 'Filial Terapi' kitaplarının önsözlerini yazarak Türkçe çevirisinin hazırlanmasında destek vermiştir. Rise Van Fleet ile birlikte Terapötik Oyun ve Oyun Terapisi Uluslararası El Kitabı (Routledge International Handbook of Play, Therapeutic Play and Play Therapy, 2021) kitabında yaptığı Filial Terapi çalışmalarını ve yürüttüğü eğitim programını anlatan bir bölüm yazmıştır.

Londra’da York Universitesi’nin yönlendirilmemiş oyun terapisi, Dr. Rise VanFleet’in yoğunlaştırılmış filial terapi ve Chicago Theraplay Ensititüsü’ nün theraplay eğitimlerini almıştır. Bunun dışında, Uluslararası Oyun Terapisine (APT) bağlı olarak yönlendirilmiş oyun terapisi, bağlanma temelli oyun terapisi, kum tepsisi vb. gibi oyun terapisinin farklı birçok modelini içeren çalışmalara katılmıştır.  İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” eğitimlerini vermiş ve uygulama çalışmalarını yürütmüştür. 2009 senesinde İrlanda’da Dr. Rise VanFleet ile yürüttüğü filial terapi eğitim gruplarının sonunda Türkiye'deki ilk “Filial Terapi Eğitmeni ve Süpervizörü  olarak çalışmalarına devam etmektedir. Uluslararası Filial Terapi Profesyonel Eğitim Enstitüsü'nün (IIFTPE) kurul üyesidir. 

2011 yılında ABD’nin oyun terapisi konusunda uzmanlaşmış en önemli kuruluşlarından olan Family Enhancement & Play Therapy tarafından filial terapi alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ödül almıştır. Halen Family Enchancement & Play Therapy Center ile ortak yürttüğü programla, çocuklarla ve ailelerle çalışan uzmanlara oyun terapisi, filial terapi eğitimleri ve süpervizyon vermektedir. 

Dr. Janet Courtney'in geliştirdiği Gelişimsel Oyun & Bağlanma Terapileri ve İlk Oyun® Terapi eğitimlerini tamamlamıştır. Bu çalışmaların sonunda sertifikalı İlkOyun®Terapisi- Kinestetik Hikaye Anlatma® Uygulayıcısı olarak erken çocukluk dönemine ait ilişki, bağlanma ve duygusal alandaki sorunlarla çalışmaktadır. Bu yöntemi kullanarak çocuklar için yazdığı Anya Yayın'dan çıkan 'Meraklı Dandella'nın Şarkısı' isimli bir hikaye kitabı vardır. Kinestetik Hikaye Anlatma yöntemi ile yazılan Türkiye'deki ilk kitaptır.

2018 - 2020 yılları arasında Hollanda'da beden psikoterapisti Marianne Bentzen tarafından verilen 'Beden ve zihin ilişkisi ve "Nöroafektif Kişilik Gelişimi" eğitim programını tamamlamıştır ve sinirbilim alanında doktora programına devam etmektedir.www.filizcetin.com