Filiz Çetin

Anasayfa »Filiz Çetin
Oyun terapileri ve Filial Terapi Filiz Çetin KimdirUzm. Psikolojik Danışman Filiz Çetin, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programını tamamladıktan sonra, 1999 yılında aynı üniversite ve bölümde “Çocuklarda Sosyal Beceriler” konusu üzerine hazırladığı tez ile uzmanlık derecesini aldı. 2000 yılından itibaren duygusal ve davranışsal sorunları olan çocuklar, ergenler ve aileleri ile çalışmaktadır. Ayrıca 0-6 yaş dönemi çocukların psikolojik gelişim takibini yapmaktadır. 

Kurucusu olduğu danışmanlık merkezinde çocuk ve ailelerle yaptığı çalışmalarda başlıca oyun terapisi, filial terapi, EMDR ve kinestetik hikaye anlatma ve aile danışmanlığı yöntemlerini kullanmaktadır.

Araştırmadan Uygulamaya Çocuklarda Sosyal Beceriler ve Grup Eğitimi” kitabının yazarlarındandır. 2003 yılında bu çalışması YÖRET Vakfı tarafından ödüllendirildi. Diğer yayınları arasında oyun terapisti ve filial terapist Dr. Rise VanFleet’in “A Parent’s Handbook of Filial Therapy” adlı kitabının Türkçe çevirisi “Anne Babalar için Filial Oyun Terapisi El Kitabı” bulunmaktadır."Çocuk Merkezli Oyun Terapisi" kitabının  önsözünü yazarak Türkçe çevirisinin hazırlanmasında destek vermiştir.

 Londra’da York Universitesi’nin yönlendirilmemiş oyun terapisi, Dr. Rise VanFleet’in yoğunlaştırılmış filial terapi ve Chicago Theraplay Ensititüsü’ nün theraplay eğitimlerini almıştır. Bunun dışında, Uluslararası Oyun Terapisine (APT) bağlı olarak yönlendirilmiş oyun terapisi, bağlanma temelli oyun terapisi, kum tepsisi vb. gibi oyun terapisinin farklı birçok modelini içeren çalışmalara katılmıştır.  İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” eğitimlerini vermiş ve uygulama çalışmalarını yürütmüştür. 2009 senesinde İrlanda’da Dr. Rise VanFleet ile yürüttüğü filial terapi eğitim gruplarının sonunda Türkiye'deki ilk “Filial Terapi Eğitmeni ve Süpervizörü” sertifikasını alarak  olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2011 yılında ABD’nin oyun terapisi konusunda uzmanlaşmış en önemli kuruluşlarından olan Family Enhancement & Play Therapy tarafından filial terapi alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ödül almıştır. Halen çocuklarla ve ailelerle çalışan uzmanlara oyun terapisi, filial terapi eğitimleri ve süpervizyon vermektedir. 

Dr. Janet Courtney'in geliştirdiği Gelişimsel Oyun & Bağlanma Terapileri ve İlk Oyun® Terapi eğitimlerini tamamlamıştır. Bu çalışmaların sonunda sertifikalı İlkOyun®Terapisi- Kinestetik Hikaye Anlatma® Uygulayıcısı olarak erken çocukluk dönemine ait ilişki, bağlanma ve duygusal alandaki sorunlarla çalışmaktadır.

2018 yılından itibaren beden zihin ilişkisi ve nöroafektif kişilik gelişimi sertifika programına devam etmektedir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Oyun Terapisi Derneği (Association for Play Therapy) ve EMDR Türkiye Derneği üyesidir. 

www.filizcetin.com